PL EN

Alpaki to ssaki pochodzące z Ameryki Południowej, jednak są to stworzenia, które dzięki swojej łagodnej naturze, nietuzinkowym wyglądzie i wspaniałej wełnie zyskały grono sympatyków również w Polsce.  Od sierpnia 2013 roku do tejże grupy należy również nasza hodowla – ALPAKINO.

ALPAKINO mieści się w województwie podkarpackim, w Dąbrowicy koło Baranowa Sandomierskiego. Swoją przygodę z alpakami rozpoczęliśmy z ośmioma pięknymi, różnokolorowymi samicami i jednym samcem. W maju 2014 roku chcąc powiększyć stado i rozpocząć produkcję kołder oraz poduszek z wełny alpaki, zakupiliśmy osiem kolejnych, tym razem śnieżnobiałych samic. Z roku na rok nasza hodowla się stale powiększa i na chwilę obecną liczy około 50 zwierząt.

Chcąc rozpocząć przygodę z hodowlą alpak, należy podejść do tego tematu bardzo poważnie, rozplanować wszystko tak, by zarówno hodowca, jak i zwierzęta żyły razem długo i szczęśliwie. Obowiązków związanych z utrzymaniem alpak nie jest wiele, jednak są to delikatne zwierzęta, mało odporne na stres, wymagające systematycznej i odpowiedniej opieki oraz zabiegów. Z tego względu decydując się na zakup tych wspaniałych stworzeń, trzeba koniecznie pamiętać o odpowiedzialności za nie i o wszystkim, co się z tym wiąże.

Co warto wiedzieć o alpakach?
1. Należą one do rodziny wielbłądowatych.
2. Istnieją dwie odmiany alpak – Huacaya i Suri. Huacaya charakteryzują się puszystym oraz kłębiastym włóknem, natomiast włókno Suri jest długie, jedwabiste i dredowate.
3. Alpaki to bardzo delikatne zwierzęta, które mimo to w łatwy sposób klimatyzują się w nowym środowisku. Ze względu na całoroczne pasanie się na wysokich Andach, wykształciły one u siebie umiejętność dostosowywania się do zróżnicowanego klimatu -suchego i gorącego lata, jak również mroźnych i śnieżnych zim.
4. Samice alpak osiągają dojrzałość płciową w wieku 18-24 miesięcy. Ciąża alpak trwa przeważnie od 11 do 11,5 miesiąca. Po tym okresie samice rodzą zazwyczaj tylko jedno młode, nazywane z języka hiszpańskiego „cria” – potomek. Z kolei samce kwalifikują się do rozpłodu po ukończeniu 3-4 roku życia.
5. Dorosłe alpaki powinny mieć około 85 cm wysokości. Średnia waga tych zwierząt waha się od 50 do 80 kg. Alpaki żyją przeważnie około 20-25 lat.
6. Huacaya strzyżone są raz w roku, a Suri co drugi rok, zazwyczaj na wiosnę. Wełna alpak występuje w 22 naturalnych kolorach.
7. Włókno alpak jest cenione ze względu na niespotykane właściwości. Najważniejszym parametrem włókna jest grubość, którą mierzy się w mikronach. Im mniejsza liczba mikronów, tym cieńsze i bardziej delikatne włókno.
8. Wełna z alpaki jest miękka w dotyku jak kaszmir i ma połysk niczym jedwab. Posiada ona także wyjątkowe właściwości termoregulacyjne i hipoalergiczne − ma zdolność do utrzymywania właściwej temperatury ciała w każdych warunkach pogodowych. Dodatkowo nie zatrzymuje wilgoci i zapobiega rozwojowi roztoczy. Jest idealnym rozwiązaniem dla alergików, astmatyków i osób cierpiących na nadmierną potliwość.

Powrót do strony

Kołdry, poduszki
i inne wyroby z wełny alpaki.

Przejdź do sklepu